-12.4 ℃

Lastega reisija

Lastega reisides saate lennukis kõrvuti istekohad, kui registreerite end lennule aegsasti – viimasel hetkel registreerimislauda (check-in) jõudes ei ole kõrvuti kohti tõenäoliselt pakkuda. Hädavajalikud lastetarbed, nagu mähkmed, rohud, imikutoidud on mõistlik kaasa võtta käsipagasis, et näiteks lennu hilinemine ebameeldivusi ei tekitaks.

Imikutoit käsipagasis

Imikuga reisides tohib lennuki salongi kaasa võtta beebile reisi ajaks vajaliku toidu. Toit võib olla ka suuremas kui 100-milliliitrises anumas, nagu veega termos, piima või piimapulbriga lutipudel vms. Imikutoidu puhul ei ole ka nõutav anuma pakkimine läbipaistvasse plastkotti.

Käsipagasis tohib kaasa võtta ka tahket beebitoitu, näiteks püreed. Samas tuleks arvestada võimalusega, et turvakontrollis anum avatakse ja sellest võetakse proov.

Lastega liiklemine reisiterminalis ja lapsevankrid

Üldjuhul tuleb lapsevanker registreerida pagasina ning ära anda registreerimislauas (check-in). Mõningate lendude puhul on võimalik kasutada oma vankrit või käru kuni väravani, kuid see tuleb kindlasti registreerimislauas enne kokku leppida.

Tähelepanu! Kuna lennukitesse minnakse treppidest, soovitame väikelastega üksi reisivatel reisijatel aegsasti teavitada lennujaama töötajaid, kui on vaja trepil abi lapse ja käsipagasiga liikumisel.

Mähkimistoad

Reisiterminalis on tualettide juures ka mähkimiseks mõeldud laudadega ruumid. Neid on terminali peale kokku 2 ning tualetid on vastavalt märgistatud.

Üksi reisivad alaealised

Alates 12. eluaastast võib laps reisida üksi. Lennujaama ja lennufirma töötajad hoolitsevad vajadusel, et lapse reis kulgeks sujuvalt ja stressivabalt. Enne reisile asumist kontrolli siiski oma lennufirma reegleid, sest alati on erandeid. Soovitav on alaealisele lapsele kaasa panna ka vanema luba, et laps võib üksi reisida.

Lisaks on lennufirmadel sh Finnairil nn UMNR-teenus (inglise keeles unaccompanied minor), kus 5–11-aastase lapse pardale jõudmise ning sihtkohas üle andmise eest vastutab lennufirma. Selleks on vaja aegsasti teavitada lennufirmat. Enamikus riikides piisab lapse omaette reisile saatmiseks vanemate kirjalikust kinnitusest, mis sisaldab infot, kuhu ja millal laps reisib, ja vajalikke kontaktandmeid. On ka riike, kus nõutakse lapselt vanemate notariaalset kinnitust. Kahtluse korral tuleks ennast vastava sihtriigi immigratsiooninõuetega kurssi viia.

Hea teada!

Lennujaama töötajad soovitavad lastele enne lennujaama jõudmist selgitada, mis lennujaamas täpselt juhtuma hakkab – et turvakontrollis tuleb kaisukaru korraks ära anda ja siis saab selle jälle tagasi, et lennujaamas tasub hoida vanemate lähendusse jne. Lisaks soovitame lastele ka ootesaalis asuvat mängunurka, mis aitab kogu perel lennueelset aega mõnusamalt sisustada.

Soovitused lennureisiks lastega

  • Andke salongipersonalile aegsasti teada, millal soovite lapse toitu soojendada
  • küsige, kus saate lapse mähkmeid vahetada
  • salongipersonal aitab kinnitada turvahälli (turvahällis laps pannakse alati lennukis aknapoolsele istmele); kui laps istub süles, kinnitatakse lapse turvavöö (annab salongipersonal) ema turvavöö külge
  • soovitame sättida lapse toitmise lennuki õhkutõusu ja maandumise ajaks, sest imemine aitab vähendada rõhu muutumisel tekkida võivat kõrvavalu
  • lennuki salongipersonal on tänulik, kui lapsevanemad hoiavad oma pesamunad lennu ajal istekohtadel, sest teenindaja ei pruugi tööhoos märgata vahekäigus liikuvat last
  • võimalusel võtke lastele kaasa nende lemmikmänguasi või soetage reisiks midagi uut ja põnevat, mis aitaks hoida last lennu ajal tegevuse